Hlupáci

4. 08. 2014 18:56:32
Trvalo to téměř rok a na konci bylo podáno trestní oznámení. Zkusili jsme všechny varianty, jak dostat peníze zpět, ale vše bylo marné. Prostě jsme naletěli podvodníkovi. Za chyby se platí a my si teď zpětně připadáme jako hlupáci...

Ale pěkně od začátku. Byl únor loňského roku a my jsme věděli, že od podzimu se oficiálně staneme vinaři. Jelikož jsme se nacházeli teprve na začátku a nevlastnili žádný vinohrad, věděli jsme, že se budeme muset uchýlit k nákupu hroznů od okolních pěstitelů. Podali jsme si tedy inzerát na vinařském serveru a čekali na nabídky. V únoru není samozřejmě jisté, jaká bude úroda, ale předběžně se smlouva uzavřít dá.

Po několika dnech se nám ozval jistý pan (řekněme) Červenka s poměrně širokou nabídkou odrůd. Měl dokonce i množství, které jsme požadovali. Nebo jsme si to alespoň mysleli. Domluvili jsme si schůzku a vypravili se za ním do Velkých Bílovic. Sraz jsme měli na parkovišti naproti kulturního domu. Po krátkém čekání přijel sympatický pán ve Felicii a hned nás zavedl "k sobě" do sklepa. Tam jsme nejprve pokoštovali několik vzorků a poté jsme se přemístili do malé místnosti, kde jsme začali domlouvat obchod. Pan Červenka měl již připravené smlouvy, kde byly uvedeny odrůdy i množství, na kterém jsme se domluvili. Podmínky byly stanoveny velmi příznivě, a to tak, že cena bude o korunu nižší než výkupní cena v jednom vinařství ve Velkých Bílovicích. Dokonce se i sám nabídl, že nám hrozny přiveze k nám na sklep a to pouze za naftu. Zároveň jsme se zeptali, zdali by nebylo možné navýšit pár odrůd o několik metráků. Bohužel se nám ale dostalo záporné odpovědi, jelikož zbytek úrody byl již rezervovaný a pán drží své slovo. Kdyby náhodou potenciální zájemce odřekl, tak se nám ozve.


Podepsali jsme tedy smlouvu, složili zálohu, dostali příjmový doklad a pán nás pozval na obhlídku kamarádova vinařství. Poté jsme vyrazili k domovu a radovali jsme se, jak vynikající obchod jsme udělali a zároveň se těšili na září, až započne sklizeň. Po několika dnech se naše radost ještě vystupňovala. Náš "dodavatel" se ozval, že se mu uvolnilo několik metráků hroznů. Nebylo co řešit. Takové nabídce přece nejde odolat. Smlouvu nám poslal na mail, my ji podepsali, naskenovali a obratem odeslali. Peníze putovaly na účet. A my jsme byli v naprosté euforii.


Během následujích měsíců jsme se několikrát chystali vypravit do Velkých Bílovic, abychom si vinohrady zkontrolovali, ale pan Červenka byl vždy velmi zaneprázdněný a informace nám předal pouze telefonicky. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by měl nějaké nekalé úmysly. Vždyť nás dokonce pozval k sobě do Bílovic na otevřené sklepy. Vstupenky zdarma a budeme-li chtít, můžeme u něj i přenocovat. Dobří lidé stále žijí a my na jednoho z nich narazili, už jsme si plánovali dlouhodobou spolupráci...

...a přišel srpen. Měli jsme rezervované dva stánky na Pálavském vinobraní a na slavnostech vína v Uherském Hradišti, o týden později další stánky ve Znojmě. Nutně jsme už tedy hrozny na burčák potřebovali posbírat. Z dalšího telefonátu s panem Červenkou však vyplynulo, že hrozny nemají správnou zralost. "Omlouvám se, ale nebudu si přece kazit jméno," okomentoval tuto nenadálou situaci a posunul vinobraní z časových důvodů na 14. září. No dobrá, pán je pečlivý, Müllerku nepoužijeme na burčák, ale na Svatomartinské, zase tak nic hrozného se neděje.


Další týden dorazil dopis od exekučního úřadu, že je na pana Červenku uvalená exekuce a my máme zakázáno mu předat jakoukoliv částku. Obratem jsme mu volali, ale uklidňoval nás, že se jedná o velké nedorozumění. Na naší domluvě se prý nic nemění - hrozny přiveze příští týden.

Po pár dnech přišla obálka s odstoupením od smlouvy. Důvod? Kompletní úroda shnila. Několik tisíc tun hroznů ze dne na den shnilo. My jsme však začali řešit jinou věc. Kde teď v září seženeme hrozny, když se všechny smlouvy uzavírají v létě?


Nakonec jsme měli štěstí a narazili na dva lidi, kteří mezi ty slušné a poctivé opravdu patří, ale to je zase jiný příběh. Do dnešního dne jsme peníze neviděli a tak jsme podali trestní oznámení. Je nám jasné, že je už asi ani neuvidíme, jelikož pan Červenka nemá žádný majetek. Zbyly nám tedy pouze dvě smlouvy s čísly 5/13 a 7/13.


Už tedy víme, že za hrozny se neplatí dopředu, ale buď při převzetí nebo zpětně. Doporučuji proto všem, kdo se rozhodnou podnikat, aby si prověřili i to, jak a kdy se v daném oboru za co platí. Ušetříte si tím spoustu problémů.


A co nám tato příhoda dala? Jednak spoustu zkušeností, už nejsme tak naivní, jako na začátku (snad), mnoho nových známých a kamarádů a taky pocit, že jsme se nechali podvést jako hlupáci.

Autor: Tomáš Zbořil | pondělí 4.8.2014 18:56 | karma článku: 15.26 | přečteno: 1214x


Další články blogera

Tomáš Zbořil

Mladí vinaři aneb budoucnost vinařství v ČR

Mezi vinaři, obvlášť mezi těmi mladými, mám spoustu kamarádů. Jsou to kluci (vinařek, pravda, bohužel tolik neznám), kteří by se v naprosté většině dali charakterizovat podle určitého vzorce.

22.3.2016 v 9:37 | Karma článku: 10.95 | Přečteno: 463 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Nulový cirkus zvaný EET

Jeden ze zmatků kolem EET (=Elektronická evidence tržeb) je ten, že teď hrozí, že to budou muset používat i nevidomí. Pro ně je jistě práce s elektronickou pokladnou hračka.

23.10.2018 v 10:40 | Karma článku: 42.03 | Přečteno: 3364 | Diskuse

Karel Trčálek

Nechejte si svůj diesel, paní Šichtařová, já jdu pěšky

Automobilismus je smrtelnou chorobou naší civilizace, a je už jedno, jestli sedíme v elekromobilu, nebo v dieselu. Článek paní Šichtařové pak jen dokladá, že lidé jsou druhem určeným k vyhynutí či vyhubení, jako kdo chce

19.10.2018 v 18:45 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 1643 | Diskuse

Lukáš Otys

Ždímáním firem za vyššími platy

Naše ekonomika vesele roste a životní úroveň stoupá. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 22 let a výdělky rostou nejrychleji od krize v roce 2008. Jsme na vrcholu, nebo ještě můžeme pár let stoupat?

19.10.2018 v 12:07 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 1239 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Nechte si svůj elektromobil, já jdu do diesela

Poslední týdny politici nevědí, co řešit dřív. Volby? Nesnadnou volbu koalice? Státní rozpočet? Brexit? Bobtnající dluh Itálie?

19.10.2018 v 8:00 | Karma článku: 48.52 | Přečteno: 23917 | Diskuse

Martin Fafílek

Minulost vpřed!

Proč nemáme moderní města a dopravní systémy? Protože se ochraňují ruiny. Chceme být skanzen nebo moderní země v TOP10?

16.10.2018 v 18:04 | Karma článku: 14.94 | Přečteno: 415 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 742

http://www.mladivinari.cz

https://www.facebook.com/MladiVinari/?fref=ts

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

více
Najdete na iDNES.cz